Chorocon już za 3 dni! Zapoznaj się ze szczegółami.

/ 4 kwietnia, 2018/ Wieści/ 0 comments

Jak pisała Agnieszka Topornicka: „Fantasy to jedyny obszar etycznie czysty w dzisiejszym świecie, pomimo że nie istnieje”. Serdecznie zapraszamy Was do tego niezwykłego świata! Możecie do niego wkroczyć, przybywając na II Podlaski Festiwal Fantastyki Chorcon 2018. Konwent gromadzi miłośników szeroko pojmowanej fantastyki, którzy dzielą się swoją pasją, zdobywają nowe umiejętności oraz odpoczywają w kameralnym gronie życzliwych osób. To już druga edycja festiwalu, który znakomicie zagospodarował lukę na podlaskim „rynku” fanów fantastyki. Mamy nadzieję, że tegoroczny Chorcon dostarczy Wam wiele wrażeń i pozytywnych emocji, a także stanie się platformą jednoczącą podlaski świat fantastów przez zbliżającym się wielkimi krokami Polconem 2019, który odbędzie się w Białymstoku.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Chorconu 2018!

GAMES ROOM – Wypożyczalnia gier planszowych, turnieje, pokazy (Aula I piętro)

Jest to serce festiwalu, główne miejsce spotkań i spędzania czasu – w największej sali Centrum Kultury rozgrywać się będą rozgrywki w gry planszowe, karciane i bitewne. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji wiele tyłów gier, których zasady wytłumaczą Wolontariusze z Klubu Gier Planszowych Centrum Kultury pod wodzą Pawła Baradyna, opiekuna klubu. Ponadto w trakcie działania games roomu odbywać się będą turnieje, konkursy i pokazy.

Turnieje

Turniej WH40K klasy „Challenger” sobota 11:00 (Games Room)

Partner Chorconu – Stowarzyszenie „Klub Gier Bitewnych Overwatch” ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na pierwszy w historii Białostocczyzny turniej klasy „Challenger” o nazwie „ZcwK vol12 aka Challanger”.

Sobota (07.04.)
10:00 – 11:00 – zapisy, sprawy organizacyjne
11:00 – 14:00 – pierwsza bitwa
14:15 – 17:15 – druga bitwa
17:30 – 20:30 – trzecia bitwa

Niedziela (08.04.)
10:00 – 13:00 – czwarta bitwa
14:00 – rozstrzygnięcie turnieju, rozdanie nagród

Sędziowie: Piotr Lisowski, Karol Cybulski

 

Mistrzostwa Podlasia w Munchkina sobota 14:00 (Games Room)

VI Mistrzostwa Podlasia w Munchkina to gratka nie tylko dla Podlasian. Już 7 kwietnia w Choroszczy (obok Białegostoku) wyłoniony zostanie munchkinowy Mistrz Podlasia, który nie musi być wcale mieszkańcem tej pięknej krainy. Zatem warto stanąć w szranki z innym Munchkinami, by zdobyć kupę skarbów oraz tytuł Miszcza Podlasia. Zapisy w biurze festiwalu od 10:00. Sponsorem nagród w turnieju jest firma Black Monk.

Turniej 7 Cudów Świata niedziela 11:00 (Games Room)

O tej grze chyba słyszał każdy, kto ma cokolwiek wspólnego z grami planszowymi. Wciel się we władcę jednego z siedmiu wielkich miast świata antycznego. To chyba najbardziej nagradzana gra w ostatnich latach. Podczas Chorconu możecie spróbować swoich sił w tym turnieju. Nagrody ufundował REBEL. Zapisy w biurze festiwalu. Sędzia: Paweł Baradyn

Inne:

Goblińskie Miasteczko, warsztaty makieciarskie dla każdego! sobota 11:00-14:00 (Games Room)

Przez 3 godziny będziemy budować miasto dla małych złowieszczych zielonych pokrak. Proste warsztaty z budowania makiet w sam raz dla początkujących.

Pokaz gry X-Wing przez cały festiwal (Games room)

X-Wing to szybka taktyczna gra osadzona w uniwersum Star Wars. W trakcie rozgrywki gracze kontrolują gwiezdne myśliwce Sojuszu Rebeliantów albo Imperium Galaktycznego, wybierają pilotów, którzy siądą za ich sterami, wyposażają je w specjalne bronie i usprawnienia – wszystko to w celu pokonania swoich rywali (opis: Rebel).

Pokaz STAR WARS Armada sobota 13:00-15:00 (Games room)

W przeciwieństwie do X-Winga pokierujesz bitwą nie eskadr, a całych flot galaktycznych. Wciel się w admirałów Imperium lub Rebelii i zawładnij galaktyką. Niech moc będzie z Wami!

Wystawa strojów i broni Cosplay ze zbiorów Adriana Niksa – przez cały festiwal (Games room)

Cosplay to przebieranie się za różne postaci z filmów, gier czy anime. Na wystawie zobaczymy różne przedmioty oraz stroje, które zostały wykonane przez Adriana Niksa. Na miejscu będzie można porozmawiać z autorem.

 

Fantastyczna strefa dziecka – warsztaty i zajęcia dla dzieci – przez cały festiwal.

WYKŁADY I SPOTKANIA

Sandbox czy liniowo? Czyli – jaki rodzaj gry i dla kogo. Sobota 12:00 (biblioteka dla dzieci, parter)

Przyjdź i przekonaj się, jaki styl najlepiej pasuje do Ciebie. Trzymamy się ściśle scenariusza, czy sami go kreujemy? Kto tworzy lepsze historie? Mistrz gry, a może gracze?

Dorian El Doro Krause

Różnice między Space Operą a Hard S-F na przykładzie Star Wars a Star Trek Sobota 13:00 (biblioteka dla dzieci, parter)

Porozmawiamy o różnicach pomiędzy tymi dwoma podgatunkami głównego nurtu na przykładzie takich kultowych serii jak Star Trek i Gwiezdne Wojny. Zapraszam do dyskusji. Niech moc będzie z Wami! Live long and prosper!

Oskar Kwiatkowski

 

Poprawność polityczna w komiksach Marvela i nie tylko Sobota 14:00 (biblioteka dla dzieci, parter)

Trochę kontrowersyjny temat, ale spróbujemy go rozgryźć bez używania trigger warnings. Będzie o rasizmie, który pojawiał się w pierwszych komiksach, o tym jak komiksy walczyły z przejawami rasizmu oraz o obecnych dobrych i złych trendach na rynku komiksowym.

Adrian Niks

POLCON – jako to było, jak to będzie! Spotkanie ze Smokiem Fandomu Grzegorzem Sobota 15:00 (biblioteka dla dzieci, parter)

W przyszłym roku w Białymstoku odbędzie się POLCON – główna impreza fandomu. O tym, czym jest fandom, jak wyglądała organizacja Polconu 20 i 30 lat temu oraz o pierwszych larpach w Polsce opowie Grzegorz Kozubski, białostoczanin zasłużony dla polskiej fantastyki jak mało kto, za co otrzymał tytuł „Smoka Fandomu”. Prowadzenie: Harcerz (Grzegorz Kozubski)

Spotkanie z Baniakiem Sobota 16:00 (biblioteka dla dzieci, parter)

Znany Youtuber, twórca kanału Baniaka Bańka, miłośnik fantastyki i doradca stawiających pierwsze kroki w świecie RPG’ów oraz tych, którzy już śmiało kroczą w świecie rozgrywek jako mistrzowie. Videoblog „Baniak Baniaka” ma ponad 15 tysięcy subskrybentów, a jego fanpage – niemal 7 tysięcy lajków! Opowie wam o grach, prowadzeniu i tym, co robi.

Bogowie Chaosu, ich moce i tajemnice (warhammer fantasy) Sobota 18:00 (biblioteka dla dzieci, parter)

Khorne, Nurgle, Tzeentch i Slannesh to imiona które padną na tej prelekcji, choć będzie też wiele innych. Opowiemy o ich demonach, domenach w immaterium, kultach oraz o tym, jak wypaczają one dusze śmiertelników w starym świecie.

Adrian Niks

SESJE RPG

(zapisy w biurze festiwalu)

Till All Are One – uniwersum Transformers, Generation One sobota 14:00 (RPG1, plastyczna, parter)

Trwająca przez millenia wojna o Cybertron między nieustępliwymi Decepticonami a miłującymi pokój Autobotami każdego dnia zbiera dziesiątki ofiar po każdej ze stron, a wielkie, w pełni zautomatyzowane fabryki wypełniają te miejsca nowymi jednostkami. Stań do walki o wolność i równość i uratuj Cybertron lub siej zamęt i zniszczenie oraz przekształć ojczystą planetę w Maszynę Śmierci i Zniszczenia. Wybór należy do Ciebie.

Tip: gracze powinni być jednomyślni co do wyboru strony konfliktu. Jeśli któryś z graczy będzie chciał grać szpiegiem/zdrajcą niech skontaktuje się ze mną. Jeden szpieg/zdrajca na całą grupę graczy.

Liczba graczy: 4-6

Mistrz Gry: Oskar Kwiatkowski

Alte Nationalgalerie sobota 18:00 (RPG1, plastyczna, parter)

System: New World of Darkness (Nowy Świat Mroku)

Początek XX wieku. Czas wielkich zmian. Każdego roku powstawało coś nowego i niezwykłego – automobil, film, lampa elektryczna. Wspaniałe wynalazki przyćmiewały wszystko inne. Jednak nie można zapominać o sztuce. Ekspresjonizm był odpowiedzią malarzy na postęp technologiczny.

Jednym z nich jest Uwe Schönfeld, który pewnej zimowej nocy wraz z przyjaciółmi świętuje w Alte Nationalgalerie w Berlinie otwarcie swojej wystawy. Jednak szybko okazuje się, że nie są w galerii sami. Grupa przyjaciół będzie musiała przekonać się na własnej skórze, z kim lub czym mają do czynienia.

Liczba graczy: 2 – 6 graczy

Mistrz Gry: Krzysztof Pypczyński (Ozi)

Outstanding Heroes and Extraordinary Threats – Misja Fantasy sobota 19:00 (muzyczna, parter)

Lochy, potwory… Paskudny czarownik porwał księżniczkę, na ratunek której rusza grupa nieustraszonych bohaterów! Jeśli nie masz doświadczenia z grami fabularnymi, zapraszam na sesję, która pokaże ci, na czym polega ta rozrywka!

Liczba graczy: 4-6 powyżej 12 lat.

Mistrz Gry: Jakub Osiejewski

Ucieczka! Sobota 20:00 (biblioteka, parter)

System Warhammer

Z niewyjaśnionych przyczyn gracze zostali pojmani przez barbarzyńców z Norski i są transportowani daleko na północ. Zadaniem graczy będzie wydostanie się z niewoli. A gdy tylko to zrobią, to… trzeba jeszcze przeżyć!

Liczba graczy: 4-5

Mistrz gry: Dorian „El Doro” Krause

FATE – Strażnicy Galaktyki niedziela 11:00 (RPG1, plastyczna, parter)

Na tej sesji kosmiczni superbohaterowie odkryją tajemnice pozostawione przez Prekursorów. FATE to system kładący nacisk na opowieść, zapraszam więc osoby, które nie znają tego systemu.

Liczba graczy: 3

Mistrz Gry: Jakub Osiejewski

 

Ku Chwale! niedziela 11:00 (biblioteka dla dzieci, parter)

System: Warhammer Fantasy II edycja

Armie Chaosu, Zakazani bogowie i ich czempioni, Demony, przerażające skrzydlate bestie tresowane i dosiadane przez swych Mrocznych Panów, porwane księżne zamknięte w wieżach i czekające na ratunek. To wszystko się dzieje świecie Warhamera i czeka na bohaterów! Czyżby na Was? .

Czas rozgrywki: do 3 godzin

Liczba graczy: 2 – 6 graczy

SESJA W PEŁNI IMPROWIZOWANA

Mistrz Gry: Oskar Kwiatkowski

INNE

You Only Tell Me You Love Me When You’re Drunk

Autor: Piotr Milewski sobota 19:00 (biblioteka dziecięca, parter)

Larp o tym, jak łatwo jest powiedzieć “kocham cię” pod wpływem alkoholu. I jak trudno powtórzyć to potem na trzeźwo. Niezależnie od koloru skóry, orientacji seksualnej, wieku i tego, czy jadasz masło orzechowe z miodem czy z dżemem… Zawsze jest tak samo.

Czas trwania: 60-90 minut

Liczba graczy: 6

Publiczność: bardzo tak

Gra poprzedzona krótkimi warsztatami improwizacyjnymi.

Prowadzenie: Olga Ledler

 

Zbiórka Krwi przed budynkiem Festiwalu niedziela 9:00-13:00 (przed budynkiem)

Krew to dar serca, który możesz ofiarować potrzebującym. W niedzielę 8 kwietnia 2018 roku przed budynkiem festiwalu stanie ambulans stacji krwiodawstwa w Białymstoku. Wszyscy chętni będą mogli oddać krew.

Studio Chorcon! sobota i niedziela (galeria, parter)

Na terenie festiwalu zostanie uruchomione studio fotograficzne, gdzie będziecie mogli sobie zrobić zdjęcie, które następnie opublikujemy na fan page’u festiwalu.

Kawa i herbata dla każdego! (galeria, parter)

Na trenie festiwalu będzie przyjazne miejsce, gdzie możecie odpocząć przy kubku gorącej kawy lub herbaty. Ciepłe napoje dostępne będą dla każdego, kto odwiedza nasz festiwal. To czas, by móc ochłonąć lub porozmawiać w spokojniejszym miejscu.

*Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie

 

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*